Odpovědnost členů výboru SVJ neberte na lehkou váhu
21. 05. 2018

Odpovědnost členů výboru SVJ neberte na lehkou váhu

Každé sdružení vlastníků jednotek (SVJ) musí mít podle zákona svého statutárního zástupce, kterým většinou bývá výbor volený majiteli jednotek. Od roku 2014, spolu s platností Nového občanského zákoníku, však přibyly členům výboru SVJ některé povinnosti a také větší zodpovědnost.

"Stal jsem se předsedou, protože to nikdo jiný nechtěl dělat"

V některých společenstvech vlastníků se členství ve výboru stává pověstným "černým Petrem", který zůstává v ruce těm, kteří nedokážou dost razantně odmítnout. Tito lidé leckdy nemají žádné zkušenosti s úřadováním ani s výkonem vedoucí funkce. Mohou pak opomenout některou z povinností člena výboru, čímž mohou společenstvu způsobit škodu.

Statutární orgán SVJ musí jednat s péčí řádného hospodáře

Pokud některý z vlastníků bytových jednotek nabude dojmu, že výbor nejedná s péčí řádného hospodáře, může se domáhat nápravy a odškodnění soudní cestou. Člen výboru SVJ totiž, jako fyzická osoba, ručí za případnou škodu způsobenou nečinností, celým svým majetkem.

V praxi by tak mohlo docházet k případům, kdy by členové výboru měli povinnost uhradit, často velmi vysoké dluhy za neplatiče, protože včas nezahájili kroky nutné k jejich vymáhání a tím došlo k jejich promlčení, nebo k zařazení pohledávky do nevymožitelného pořadí Častým úskalím, na které mohou členové statutárních orgánů SVJ narazit, je neprůhledné výběrové řízení na různé opravy v domě. Množí se tak žaloby majitelů bytů, kteří nabudou dojmu, že zakázka byla předražená nebo bylo výběrové řízení účelově zmanipulované.

Jak se nespálit?

Pokud uvažujete o členství ve výboru SVJ, měli byste důkladně zvážit všechna pro a proti, abyste se v budoucnosti nedostali do problémů, kterým dnes čelí mnoho členů statutárních orgánů sdružení vlastníků jednotek. Pokud však budete přistupovat k výkonu své funkce pečlivě a budete dodržovat základní principy opatrnosti, není se čeho bát.

V prvé řadě je důležité, nečinit ukvapená rozhodnutí. Pokud uvažujete o investicích, vždy si své kroky nechte schválit vlastníky jednotek. Z každé schůze vlastníků také pořizujte podrobný zápis, který si schovejte pro případné řešení sporů. Výběrové řízení provádějte vždy s maximální transparentností a archivujte veškerou komunikaci. Pokud podepisujete jménem společenství nějakou smlouvu, vždy si ji velmi důkladně a v klidu přečtěte, nejlépe několikrát. A kdyby vám i tak nebylo cokoli jasné, zeptejte se na radu právníka.

Jako realitní makléř zabývající se zejména prodejem bytů v Jihlavě často  komunikuji se členy výborů společenstev vlastníků jednotek a je pravdou, že někteří tuto činnost vykonávají bez podpory a někdy i přes zřejmou pasivitu ostatních vlastníků jednotek.

Michal Kriška
Autor: Michal Kriška

V realitách působím od roku 1999. Mé předchozí pracovní aktivity byly spojené též s obchodem. Jednalo se o prodej ultralehkých letounů zahraničním klientům a mou hlavní činností byla komunikace s anglicky hovořícími klienty.

Práci realitního makléře se snažím odvádět tak, aby byl klient vždy spokojen. Od ostatních makléřů mne neodlišuje jen délka praxe (od r. 1999), ale též používané prostředky prodeje. Natáčím video prohlídky vč. 3D videa, využívám profesionální fotografické vybavení a postupy, vytvářím vizualizace interiéru, panoramatické fotografie. Videa si sám zpracovávám, fotografie upravuji, sám umím připravit virtuální prohlídku, jakou můžete znát ze služby Google Street View, aktivně vystupuji na sociálních sítích. Moderní technologie využívám, abych prodal Vaši nemovitost za co nejvyšší cenu k Vaší plné spokojenosti.

  


Mám středoškolské vzdělání s maturitou ekonomického směru se státní jazykovou zkouškou z anglického jazyka. Jsem držitelem dalších právnění podléhajícím zkouškám a také bezpříspěvkovým dárcem krve.

Vzhledem k délce své praxe mne příležitostně oslovují novináři s žádostí o stanovisko k popisovaným tématům. Články lze nelézt např. na serveru idnes.cz (čl. 1, čl. 2). Rozhovor jsem dával též do přílohy Hospodářských novin a Českému rozhlasu Region.


A proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že je rozdíl mezi makléři, stejně tak jako mezi instalatéry, úředníky či třeba lékaři. Projděte si tipy a články. Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu. 

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. To je také důvod, proč se neschovávám za žádnou velkou značku, ale naopak vstupuji na trh se svým jménem, na jehož pověsti mi záleží.

Jestli jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám za to. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mě kontaktovat. Rád se s Vámi sejdu u kávy, ačkoli já sám jsem jí dosud nepropadl.

E-book zdarma

Sedm nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů

E-book zdarma

Sedm nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů