Zpřísnění hypoték - rychle koupit nebo dlouho šetřit

Zpřísnění hypoték - rychle koupit nebo dlouho šetřit

ČNB omezuje výši hypoték

Na trhu s hypotékami se chystají velké změny, které na podzim zasáhnou většinu žadatelů o úvěr na bydlení. Podle nových pravidel, která začnou platit od 1. října 2018, budou banky požadovat, aby celková výše dluhu nepřesáhla devítinásobek čistého příjmu žadatele za 1 rok. Zároveň bude nutno, aby splátky nepřesahovaly 45 procent čistého příjmu za měsíc. Tato opatření, společně s pravidlem že většina klientů získá hypotéku nejvýše na 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti, způsobí na trhu s bydlením velké změny.

 

Někteří klienti na hypotéku nedosáhnou

Pro klienty s nízkými příjmy, jako jsou rodiny s malými dětmi a klienty s příjmy z více zdrojů, které se nesnadno prokazují, bude mít toto opatření za následek horší dostupnost vlastního bydlení. Pro žadatele o hypotéku, kteří si pořizují byty a rodinné domy za účelem dalšího pronájmu, mohou tyto nové podmínky znamenat výraznou překážku v jejich podnikání.

 

Kolik si budete moci půjčit

Díky novým omezením si například klient, který vydělává 25.000,- Kč čistého, nebude moci dovolit půjčit více než 2.700.000,- Kč. To znamená, že cena pořizované nemovitosti by neměla přesáhnout 3.375.000,- Kč a splátka hypotéky by neměla přesáhnout 11.250,- Kč.

 

Jak se nová pravidla projeví na růstu cen nemovitostí

Jelikož nová pravidla začnou platit až od 1. října, budou si žadatelé chtít vyřídit hypotéku za stávajících podmínek. Tato situace se zcela jistě projeví nejen v nárůstu počtu a objemu sjednávaných hypoték, ale také dalším navýšením poptávky po rezedenčních nemovitostech. Podobný nárůst nastal během zpřísnění podmínek pro hypotéky v dubnu 2017, kdy ČNB bankám zakázala poskytovat hypotéky nad 80 procent hodnoty nemovitosti.

 

Hledáte bydlení v Jihlavě?

Dosáhnout na financování vlastního bydlení, nejenom v Jihlavě, bude díky vyšším cenám a přísnějším pravidlům mnohem obtížnější. Pokud plánujete pořízení vlastního bydlení a nedisponujete dostatečnou výší vlastních zdrojů, pak je ten nejvyšší čas rozmyslet se, zda-li rychle koupit, či se spokojit s pronájmem a našetřit vlastní zdroje dle nových pravidel. Realitní makléř vám pomůže najít nejen rodinný dům či byt za dle vašich představ, ale může vám pomoci i s vyřízením hypotéky a zajištěním veškeré potřebné dokumentace. Pokud hledáte bydlení v Jihlavě či okolí, s důvěrou se na mne obraťte.

E-book zdarma

Sedm nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů

E-book zdarma

Sedm nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů